تفاوت استرس و اضطراب چیست؟راههای درمان

تفاوت استرس و اضطراب
4.5
(8)

آیا می دانید  استرس و اضطراب با هم تفاوت دارند و راههای درمان آنها هم فرق دارد؟

تفاوت استرس و اضطراب چیست؟راههای درمان آنها چیست؟

شاید در ظاهر تفاوت استرس و اضطراب به طور کامل معلوم نباشد و شما نیز مثل دیگران این دو کلمه را به‌جای یکدیگر استفاده کنید، هرچند هر دوِ این کلمه ها برای نشان دادن تجربه‌های احساسیِ منفی به‌کار می‌روند. گرچه استرس و اضطراب هر دو در گروه افکار منفی کذایی قرار می‌گیرند، ولی با یکدیگر فرق دارند

نشانه های استرس چیست؟

به طور خلاصه استرس واکنش بدن شما در مقابل یک دلیل است و به طور کلی یک تجربه کوتاه مدت است. استرس می تواند مثبت یا منفی باشد. زمانی که دچار استرس می‌شوید و به کمک آن پروژه ای که تا لحظه آخر از انجام آن دوری می‌کردید را به پایان می رسانید، مثبت است. زمانی که استرس باعث بی خوابی، تمرکز ضعیف و اختلال در انجام کارهایی روزانه می‌شود، منفی است. استرس پاسخی به تهدید در شرایط ویژه است. شباهت های بسیاری میان نشانه های استرس و اضطراب وجود دارد.تفاوت استرس و اضطراب چیست؟

اختلالات عاطفی و جسمی گوناگونی در ارتباط با استرس وجود دارد، از جمله افسردگی، اضطراب، حملات قلبی، سکته های مغزی، ناراحتی های دستگاه گوارش، چاقی و فشار خون بالا. اگرچه استرس را می‌توان از جهات گوناگونی مشخص کرد، ولی شناختن بعضی نشانه های شایع آن به شما کمک می کند. هنگامی که فردی استرس دارد، امکان دارد علامت های زیر را داشته باشد:

– تپش قلب
– حمله شدید احساسات
– تنهایی
– تنفس سریع یا به نفس نفس افتادن
– افکار مضطرب
– بدخلقی، تحریک پذیری یا عصبانیت
– حالت تهوع
– سرگیجه
– اسهال یا یبوست
– ناراحتی
– حمله شدید احساسات
– تنهایی
– مقایسه یکی از علل اصلی استرس برای انسان است

نشانه های اضطراب چیست؟

از سوی دیگر اضطراب یک اختلال پایدار روان است که می تواند در اثر استرس به وجود بیاید. اضطراب برعکس استرس، به محض رفع شدن تهدید از بین نمی رود. اضطراب برای مدت طولانی همراه ماست و می تواند سبب اختلال قابل توجهی در فعالیت های اجتماعی، شغلی و دیگر موارد مهم شود.

هنگامی که فردی مضطرب است، امکان دارد نشانه های زیر را داشته باشد:

– تپش قلب
– تنفس سریع
– عصبی بودن
– تنش
– تعریق
– بی قراری
– حس ناراحتی یا ترس
– اسهال یا یبوست

 

منبع استرس و اضطراب

مهمترین تفاوت بین استرس و اضطراب این است که استرس علت مشخصی دارد. ولی علت مشخصی برای اضطراب نداریم. زمانی که فردی می‌گوید دچار نگرانی است و این نگرانی و ترس علت مشخصی دارد که شخص به آن آگاه است؛ می‌گوییم که او دچار اختلال استرس شده است.

ولی زمانی که نگرانی و دلشوره‌های شخص بدون علت است و شخص علت صحیحی برای آن ندارد؛ شخص دچار اختلال اضطراب شده است.بنابراین تا این‌جا دانستیم که استرس سخنرانی، استرس آزمون دانشگاه، استرس رانندگی درست است و نمی‌توان برای چنین چیزهایی از واژه‌ی اضطراب استفاده کرد.

تفاوت استرس و اضطراب چیست؟

استرس سریع از بین می رود اما اضطراب اغلب دوام بیشتری دارد

در استرس وقتی عامل ناخوشایند به وسیله دکتر مشاور برای شخص رفع می شود ، استرس هم از بین می رود ولی اضطراب اغلب دوام بیشتری نسبت به استرس دارد و شخصی که دچار آن شده اگر دارای نوع عمیق آن باشد از حملات اضطرابی یا پانیک رنج می برد.

حملات پانیک به وارد آمدن حجم خیلی زیاد ترس و نگرانی گفته می شود که شخص توان کنترل آن را ندارد. این اشخاص دچار ضربان قلب بالا ، عرق کردن ، تغییرات تنفسی و دل درد می شوند. مراجعه به روانشناس برای درمان اضطراب کاری ضروری می باشد چون اضطراب همیشگی می تواند مشکلات جسمی مانند ناراحتی های قلبی و گوارش برای اشخاص به وجود آورد .

 

درمان استرس

یادگیری شیوه مقابله با استرس احتیاج به آزمون و خطا دارد. پس احتمال اینکه دوست شما از یک شیوه برای درمان استرس شدید استفاده کند ولی آن شیوه برای شما عملی نباشد. بنابراین به جای آنکه ناراحت شده و بیشتر نگران شوید، بهتر است که به دنبال راه حل مناسب برای خودتان باشید.تفاوت استرس و اضطراب چیست؟

بعضی از شایع ترین شیوه هایی که برای درمان و البته بهتر بگوییم برای کنترل استرس پیشنهاد می‌شوند، عبارت هستند از:

نفس آرام کشیدن

تنها بهترین کاری که می‌توانید موقع استرس انجام دهید این است که آرام نفس بکشید. برای اینکه در زمان فشار و استرس به خوبی بتوانید این کار را انجام دهید، باید در زمان آرامش، نفس عمیق کشیدن را تمرین کنید.

آرام کردن ذهن

اکنون اپلیکیشن های بسیاری برای آرام کردن ذهن و کنترل و درمان استرس به وجود آمده اند. ولی پیشنهاد ما به شما برای آرام نگه‌داشتن ذهن، دور شدن برای یک مدت زمان معلوم در روز از فضای دیجیتال است. بهتر است که چند ساعتی را بدون تلفن همراه گذرانده و به طبیعت بروید. پیاده‌روی، معجزه میکند.

ورزش روزانه

ورزش روزانه نه فقط برای درمان استرس و اضطراب، بلکه برای پیشگیری از ابتلا به آن‌ها روی کرد مفیدی است. مواد شیمیایی که در هنگام ورزش در بدن شما تولید می‌شوند، واکنش بدن و ذهن شما را در شرایط دشوار کنترل می‌کنند.

 

کنترل و درمان اضطراب

تمرینات تنفسی

تنفس درست در موقعی که شخص دچار اضطراب و استرس می شود می تواند کمک خیلی مناسبی برای افرادی باشد که از حملات پانیک رنج می برند . این نوع تنفس که تنفس دیافراگمی هم نام دارد در جلسه مشاوره با مراجعی که دچار حملات اضطراب می باشد تمرین می شود.تفاوت استرس و اضطراب چیست؟

معاشرت با اشخاص آرام

این واقعیتی غیر قابل انکار می باشد که معاشرت با کسانی که پر هیاهو و شلوغ هستند آرامش را می کاهد. بهترین روانشناس برای افرادی که احتیاج به درمان اختلال اضطرابی هستند همواره نزیکی با اشخاص و جاهای آرام را تجویز می کند.

تغییر سبک زندگی

پیش از اینکه آغاز به استفاده از دارو کنید می‌توانید تغییراتی در زندگی روزانه خود به وجود آورده و نتیجه آن را ببینید. ورزش روزانه، خواب مناسب، تغذیه سالم و خودداری از کافئین و الکل همگی داروهای خانگی هستند که می توانند نشانه های اضطراب را کاهش دهند.

همه اشخاص در زندگی دوره‌هایی را میگذرانند که زیر فشار و استرس زیادی قرار دارند. مهم است که یاد بگیرید چطور استرس خود را کنترل کنید و چه زمانی باید کمک بگیرید. هنگامی استرس دیگر قابل کنترل نیست و نشانه های اضطراب در زندگی روزمره شما تداخل به وجود می آورد، زمان آن است که از یک پزشک یا روانشناس حالات شما را ارزیابی کند.

دارو درمانی

یکی از روش های شایع برای کسانی که نمی توانند شرایط خود را عوض کنند مراجعه به روانپزشک و استفاده از داروهای ضد اضطراب و آرام بخش می باشد . بهترین مراکز روانشناسی همیشه روانشناس با دکتر روانپزشک ارتیاط نزدیکی دارد و کسانی که دچار اختلالات اضطرابی هستند در کنار آموزش عملی کنترل اضطراب می توانند از تجویز دارویی هم استفاده کنند.

روان درمانی

گفتاردرمانی در کمک به اشخاص برای شناسایی، پردازش و کنار آمدن با عوامل اضطرابی مفید است. درمان رفتاری شناختی (CBT) یک درمان کوتاه مدت بسیار مفید است که به اشخاص کمک می کند مهارت های خاصی را برای هدف قرار دادن عوامل اضطرابی به خصوص خود بیاموزند.تفاوت استرس و اضطراب چیست؟

 

منبع: برگرفته از beytoote

ترجمه و گردآوری: هیات تحریریه راز تیوان | علی عباسی

این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز: 4.5 / 5. تعداد آرا: 8

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *